KURZY BIBLICKÉ A MODERNÍ HEBREJŠTINY

Věková hranice účastníků všech kurzů je neomezená.

 


Biblická hebrejština


Výuka biblické hebrejštiny: vše v učebně ŽLU, Dlouhá 37, 1. p. /lektorka Dr. Eva Feiglová/. 

Od 21. září bude pokračovat kurz pro středně pokročilé. Kurz pro pokročilé probíhá dále. 

Od 26. září začne kurz pro začátečníky.

Přihlášky a info: Eva Feiglová, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., 737639495. Neváhejte se na cokoliv zeptat.      

 


 

Začátečníci: 1x týdně, v pondělí. 19 -  20 hod. 

 

Středně pokročilí: 1x týdně, ve středu 16:30 - 17:30 hod. Začali jsme číst první kapitolu 1. Knihy Mojžíšovy. Vracíme se k učebnici Haleluja pro četbu.

 

Pokročilí: 1x týdně, v pondělí 17:15 - 18:15 hod. Čteme a překládáme popořadě všechny kapitoly 1. Knihy Mojžíšovy, nyní kapitolu 39. Na gramatické jevy upozorňujeme opakovaně, když se vyskytují v textu. Zájemci, i méně pokročilí, se mohou po domluvě s lektorkou kdykoli přidat, přijít pouze naslouchat nebo číst a naslouchat překladu.

 

Oba jazyky, jak biblická, tak moderní hebrejština - ivrit, mají společný základ. Ivrit vychází z biblické hebrejštiny a oba jazyky jsou si podobné. V průběhu výuky se žáci mohou po domluvě s lektorkami rozhodnout, zda chtějí v kurzu ŽLU studovat biblickou, nebo moderní hebrejštinu nebo také obě. Žáci mohou podle stupně pokročilosti přejít po domluvě s lektorkou mezi jednotlivými úrovněmi výuky i v průběhu roku. Můžete se kdykoliv připojit.

 


Moderní hebrejština - Ivrit

 

Výuka moderní hebrejštiny – ivrit v učebně ŽLU, Dlouhá 37, 1. patro /lektorka: Viera Adamuščínová/.

Začátek kurzů v září 2017 - viz rozpis níže.

Můžete se kdykoliv připojit.

Přihlášky a info: Viera Adamuščínová, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., 732489645. Neváhejte se na cokoliv zeptat.

 


 

1 - Úplní začátečníci Alef: 1x týdně, ve středu v 17:45 - 19:15 hod. pro ty, kteří neumí psát, číst, nebo si to chtějí zopakovat. Abeceda, psaní a čtení, základy gramatiky, slovesa v přítomném čase, základní společenské obraty, k tomu krátké články, poslech nahrávek. 
 
2 - Začátečníci Alef+: 1x týdně, v úterý v 16:45 - 18:15 hod. pro ty, kdo se chtějí naučit číst složitější texty, ovládat časování sloves v přítomném čase. Rozšířená slovní zásoba, jednoduchá konverzace. 
 
3 - Mírně pokročilí Bet: 1x týdně, v úterý 18:30 - 20:00 hod. pro ty, kdo ovládají slovesa v přítomném čase s infinitivy, chtějí si rozšířit slovní zásobu. Časování sloves v minulém čase slovesné třídy paal, konverzace. 
 
4 - Mírně pokročilí Bet+:  1x týdně, ve čtvrtek v 18:30 - 20:00 hod. pro ty, kdo ovládají slovesa v přítomném a v minulém čase slovesné třídy paal. Časování sloves v minulém čase slovesné třídy piel, hifil a hitpael. Přechod ke slovesům v budoucím čase, pokročilejší gramatika, skloňování předložek, konverzace. 
 
5 - Středně pokročilí Bet++ (Gimel):  1x týdně, ve čtvrtek v 16:45 - 18:15 hod. pro ty, kdo ovládají časování sloves v minulém čase slovesné třídy paal, piel, hifil a hitpael. Slovesa v budoucím čase, skloňování předložek, konverzační témata, konverzace.
 
6 - Středně pokročilí (Gimel): 1x týdně, v pondělí v 18:30 - 20:00 hod. Slovesa v budoucím čase slovesné třídy nifal, opakování sloves slovesné třídy paal, piel, hifil a hitpael, skloňování předložek, konverzační témata, konverzace.
 
 
Ve všech úrovních důraz na aktivní používaní jazyka, jednoduchá, až spontánní konverzace. Ukázky videí, písně. Používáme audiovizuální výuku.


Kurzy jsou finančně podpořeny Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy v rámci Dotačního Programu na podporu výuky dějin 20. století a vzdělávání v jazycích národnostních menšin v roce 2017 a Nadačním fondem obětem holocaustu, program Budoucnost.

 

 

 

 

 

 


BEN YEHUDA, OTEC MODERNÍ HEBREJŠTINY

 

Eliezer Ben-Yehuda (1858 - 1922) považoval znovuoživení hebrejštiny za hlavní předpoklad židovského národního obrození. Tento vztah vyjádřil, dávno před vznikem Státu Izrael, takto: "Tak, jak se Židé nemohou stát skutečně živoucím národem, aniž by se vrátili zpátky do země otců, nemohou se stát živoucím lidem, aniž by se vrátili k jazyku předků, a to nejen v knihách, ale i v mluveném slově, užívaném mladými i starými, rodiči i dětmi, ve všech životních situacích, ve dne i v noci. Je jasné, že návrat do vlasti není v našich možnostech, protože je to závislé na rozhodnutí vlády. Návrat k jazyku našich předků je však v naší moci. Nikdo nám v tom nemůže zabránit, pokud to budeme sami chtít."

 

Jsou dvě věci, bez kterých Židé nebudou národem: ZEMĚ a JAZYK.

 

 
ŽIDOVSKÁ LIBERÁLNÍ UNIE, DLOUHÁ 37, PRAHA 1, 110 00
ŽLU je členem World Union for Progressive Judaism.
STANOVY ŽLU | PŘIHLÁŠKA | SLOŽENÍ PŘEDSEDAJÍCÍHO ORGÁNU | MAPA INFO@ZLU.CZ