Judaismus - datazy

Časté dotazy

JAKÉ AKTIVITY ŽLU PODPORUJE?

Už z názvu naší organizace vyplývá, že jsme pluralitním a víceúčelovým sdružením. Oblast našich zájmů je opravdu široká. V našich řadách najdete nábožensky založené Židy, sionisty, kulturně či sportovně založené Židy. Každý si najde aktivitu sobě vlastní. Od slavení šábesů až po sportovní utkání, festivalovou činnost či výuku hebrejštiny. A pokud něco neděláme, je zde vždy prostor pro váš nápad!

 

CHCI SE STÁT ČLENEM ŽLU, CO PRO TO MUSÍM UDĚLAT?

Řádné členství v ŽLU může být přiznáno žadateli (žadatelce), který(-á) není jiného vyznání a splňuje jednu z těchto podmínek:

  • je-li nebo byl-li alespoň jeden z rodičů žadatele (žadatelky) Žid / Židovka,
  • podrobil-li se žadatel (žadatelka) řádné konverzi k judaismu,
  • je-li nebo byla-li babička žadatele (žadatelky) z matčiny strany Židovka.

Pokud je vám nad osmnáct let, stačí pak vyplnit přihlášku a poslat ji na naši adresu. Vaše přihláška pak projde schvalovacím procesem v ŽLU, po případném schválení pak budete požádáni o zaplacení členského příspěvku a stáváte se řádným členem.

 

CHCI SE STÁT ČLENEM ŽLU, ALE NENÍ MI JEŠTĚ 18 LET. MOHU PODAT PŘIHLÁŠKU?

K takovému kroku je nutný souhlas rodičů či zákonných zástupců.

 

CO JE PŘIDRUŽENÉ ČLENSTVÍ?

Pokud máte židovské předky na úrovni prarodičů (tj. babička nebo dědeček byli prokazatelně Židy), nebo jste na cestě ke konverzi, spadáte do kategorie přidruženého člena. Výjimku tvoří židovská babička žadatele z matčiny strany – pak se žadatel může přihlásit k řádnému členství. ŽLU podporuje přidružené členy na cestě k členství řádnému.

 

NECHCI KONVERTOVAT K JUDAISMU A NEMÁM ŽIDOVSKÉ PŘEDKY. JAK SE MOHU K ŽLU PŘIHLÁSIT?

Můžete se stát takzvaným příznivcem ŽLU – pošlete nám vaši žádost, která pak projde schvalovacím procesem v představenstvu ŽLU. Za jakoukoliv podporu naší organizace jsme vděčni.

 

CHCI KONVERTOVAT K JUDAISMU. UMOŽNÍ MI TO VAŠE ORGANIZACE?

Judaismus nevyvíjí aktivní misijní činnost, přesto upřímné žadatele o přijetí k židovské víře vítá a podporuje. Stejně tak naše organizace, proto nás neváhejte kontaktovat a požádat o konzultace (mailová adresa či záložka Konverze na tomto webu). Konverze k židovství (gijur) je dlouhodobý proces, který trvá minimálně jeden rok a stojí značné úsilí. ŽLU je stoupencem progresivního směru judaismu, očekávejte proto gijur progresivní, reformní, liberální.

 

Ačkoliv  judaismus není misijní náboženství, upřímné kandidáty o přijetí do svých řad  vřele vítá. Zájemce o konverzi (gijur) podporujeme na jejich dlouhé cestě k judaismu.  Nejlepším způsobem je si domluvit schůzku s naším emisarem, který vám podá  zevrubné informace na toto téma. Od kandidáta na gijur se očekává zapojení do  našich zejména náboženských aktivit, vzdělávání se, ať už na našich kurzech či  formou doporučeného sebevzdělávání, studium hebrejštiny, dodržování tradic  v duchu reformního judaismu a detailní seznámení se s koloběhem  židovského života. Celý proces trvá nejméně rok a je zakončen formálně:  vystoupením před liberálním rabínským soudem, bejt dinem. Mužské zájemce  upozorňujeme, že součástí gijuru je obřízka.

 

 

STANOVY ŽLU + PŘIHLÁŠKA | SLOŽENÍ PŘEDSEDAJÍCÍHO ORGÁNUZPRÁVA O STAVU ŽLU | INFO@ZLU.CZ

KDE NÁS NAJDETE: Židovská liberální unie v České republice, Dlouhá 37, Praha 1 | MAPA 
ŽLU je členem World Union for Progressive Judaism.

Napište nám

Položky označené (*) je nutné vyplnit.
Zadejte prosímVaše jméno a příjmení.
Zadejte prosím Vaše telefonní číslo.
Invalid Input
Zadejte prosím Vaši e-mailovou adresu.
Položky označené (*) je nutné vyplnit.
Zadejte prosím předmět Vaší zprávy.
Napište nám zprávu!
Odeslat