Vzdelani

Moderní hebrejština - Ivrit

V září 2022 začíná nový kurz pro úplné začátečníky a pokračují stávající kurzy, viz info níže. Můžete se kdykoliv připojit, kurzy jsou bez omezení věku.

Výuka moderní hebrejštiny – ivrit v učebně ŽLU, Dlouhá 37, 1. patro /lektorka: Viera Adamuščínová/.

Přihlášky a info: Viera Adamuščínová Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 732489645. Neváhejte se na cokoliv zeptat.


1 - Úplní začátečníci Alef: 1x týdně, ve čtvrtek v 17:00 - 18:30 hod. pro ty, kteří neumí psát, číst, nebo si to chtějí zopakovat. Abeceda, psaní a čtení, základy gramatiky, slovesa v přítomném čase, základní společenské obraty, k tomu krátké články, poslech nahrávek.
 
2 - Mírně pokročilí Bet: 1x týdně, ve středu v 18:30 - 20:00 hod. pro ty, kdo ovládají slovesa v přítomném čase s infinitivy, chtějí si rozšířit slovní zásobu. Časování sloves v minulém čase slovesné třídy paal, konverzace.
 
3 - Středně pokročilí Bet+: 1x týdně, v pondělí v 17:00 - 18:30 hod. Časování sloves v minulém čase slovesné třídy piel, hifil a hitpael. Přechod ke slovesům v budoucím čase, skloňování předložek, konverzace.

4 - Středně pokročilí Bet+-Gimel1: 1x týdně, ve čtvrtek v 18:45 - 20:15 hod. Slovesa v budoucím čase slovesné třídy paal, piel, hifil a hitpael, skloňování předložek, konverzační témata.
 
5 - Středně pokročilí Gimel2: 1x týdně, v úterý v 18:30 - 20:00 hod. Slovesa v budoucím čase slovesné třídy nifal, opakování sloves slovesné třídy paal, piel, hifil a hitpael, konverzační témata.

Ve všech úrovních důraz na aktivní používaní jazyka, jednoduchá, až spontánní konverzace. Ukázky videí, písně. Používáme audiovizuální výuku. Doba a časy výuky jsou přibližné, záleží na dohodě.


BEN YEHUDA, OTEC MODERNÍ HEBREJŠTINY

Eliezer Ben-Yehuda (1858 - 1922) považoval znovuoživení hebrejštiny za hlavní předpoklad židovského národního obrození. Tento vztah vyjádřil, dávno před vznikem Státu Izrael, takto: "Tak, jak se Židé nemohou stát skutečně živoucím národem, aniž by se vrátili zpátky do země otců, nemohou se stát živoucím lidem, aniž by se vrátili k jazyku předků, a to nejen v knihách, ale i v mluveném slově, užívaném mladými i starými, rodiči i dětmi, ve všech životních situacích, ve dne i v noci. Je jasné, že návrat do vlasti není v našich možnostech, protože je to závislé na rozhodnutí vlády. Návrat k jazyku našich předků je však v naší moci. Nikdo nám v tom nemůže zabránit, pokud to budeme sami chtít."

Jsou dvě věci, bez kterých Židé nebudou národem: ZEMĚ a JAZYK.

 

STANOVY ŽLU + PŘIHLÁŠKA | SLOŽENÍ PŘEDSEDAJÍCÍHO ORGÁNUZPRÁVA O STAVU ŽLU | INFO@ZLU.CZ

KDE NÁS NAJDETE: Židovská liberální unie v České republice, Dlouhá 37, Praha 1 | MAPA 
ŽLU je členem World Union for Progressive Judaism.

Napište nám

Položky označené (*) je nutné vyplnit.
Zadejte prosímVaše jméno a příjmení.
Zadejte prosím Vaše telefonní číslo.
Invalid Input
Zadejte prosím Vaši e-mailovou adresu.
Položky označené (*) je nutné vyplnit.
Zadejte prosím předmět Vaší zprávy.
Napište nám zprávu!
Odeslat