Židovská liberální unie
pondělí, 30 leden 2023 13:15

Oslava Tu bi-švat

Vážení a milí přátelé, na 15. den měsíce švat v tomto židovském roce 5783, v občanském kalendáři to letos bude 6. února 2023, připadá svátek Tu bi-švat. Tu bi-švat je krásný svátek, který neoslavuje žádnou dějinnou událost, je to Nový rok stromů, oslava přírody, oslava věčné symbiózy lidí a stromů. V Izraeli začínají kvést mandlovníky a pomalu začíná jaro. Je zvykem sázet nové stromy. Každý strom má své kořeny, kmen, větve, listy a plody. Tyto části stromu odpovídají i našim osobním vlastnostem. I my máme své kořeny, z nichž čerpáme sílu, i my můžeme růst jako strom do výšky nebo do šířky. Můžeme vyrůstat o samotě nebo uprostřed lesa. Našimi plody jsou naše děti. Na tento svátek je stanoveno jenom málo příkazů a žádné zákazy. Při oslavě svátku se pořádá slavnostní večeře, seder, při níž se jí 15 druhů plodů (např. granátová jablka, datle, fíky, hroznové víno, mandle, ořechy atd.) a pijí se dva druhy vína - bílé a červené.


Srdečně Vás zveme na oslavu Svátku stromů, kterou bude Židovská liberální unie v ČR pořádat v den svátku, v pondělí 6. února 2023 od 18 hod. v sále ve 3. patře Maiselovy 18, Praha 1. Sederem Tu bi-švat nás bude provázet chazanka ŽLU Hannah Maxová. Během oslavy vystoupí pěvecký sbor ŽLU Rimon vedený Martou Študentovou. V průběhu sederu budou podávány plody, víno a večeře (chlebíčky s krůtí šunkou nebo s rybím salátem a štrůdl). Příspěvek 300 Kč k úhradě nákladů na občerstvení z košer Restaurace Šalom bude vybírán při vstupu do sálu (děti do 10 let zdarma).

PŘIHLÁŠKY, prosíme, pište na e-mailovou adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo SMS na mobil 739776660, a to nejpozději do čtvrtka 2. února (12 hod.), abychom Vám mohli zajistit pohoštění (neboť v pátek 3. února ráno restaurace Šalom vyžaduje konečnou objednávku jídla!), abychom Vám mohli rezervovat místo v jídelně v přízemí Maiselovy 18 a podle požadavku ostrahy ŽO Praze včas zapsat Vaše jméno do seznamu účastníků oslavy. Nezapomeňte si vzít s sebou osobní doklady. Upozorňujeme Vás, že kapacita sálu ve 3. patře je omezená na maximálně 60 osob. Pokud už budeme evidovat celkem 60 přihlášek, ihned oznámíme všem členům ŽLU, že kapacita sálu je naplněna a ukončíme přijímání dalších přihlášek. Fakturu za pohoštění nám Restaurace Šalom vystavuje podle počtu přihlášených v den termínu přihlášek 2. února, uvedenou částku musíme restauraci zaplatit. Pokud někdo ze závazně přihlášených nakonec na oslavu z jakéhokoliv důvodu nepřijde, je povinen nám příspěvek 300 Kč dodatečně zaslat na účet ŽLU číslo 5957004/2700, jinak bychom sumu požadovanou na faktuře z restaurace nedokázali zaplatit. Děkujeme Vám za pochopení.

Všichni jste srdečně zváni na oslavu Tu bi-švat, Svátku stromů! Těšíme se s Vámi na shledanou!
Představenstvo ŽLU

 

STANOVY ŽLU + PŘIHLÁŠKA | SLOŽENÍ PŘEDSEDAJÍCÍHO ORGÁNUZPRÁVA O STAVU ŽLU | INFO@ZLU.CZ

KDE NÁS NAJDETE: Židovská liberální unie v České republice, Dlouhá 37, Praha 1 | MAPA 
ŽLU je členem World Union for Progressive Judaism.

Napište nám

Položky označené (*) je nutné vyplnit.
Zadejte prosímVaše jméno a příjmení.
Zadejte prosím Vaše telefonní číslo.
Invalid Input
Zadejte prosím Vaši e-mailovou adresu.
Položky označené (*) je nutné vyplnit.
Zadejte prosím předmět Vaší zprávy.
Napište nám zprávu!
Odeslat